Komedogénne oleje sú tie, ktoré môžu často spôsobovať komedóny (vyrážky) a logicky nekomedogénne naopak komedóny nespôsobujú.
Je dôležité si uvedomiť, že nielen pleťové prípravky a ich zloženie majú vplyv na tvorbu komedónov. Za všetkým totiž vezí hlavne typ pleti a veľkosť pórov. Suchšia pleť má menšie póry a tie nevylučujú toľko mazu, ktorý by mohol pomôcť vytvoriť onú "zátku". Mastnejšia pleť má naopak póry väčšie a vylučuje viac kožného mazu.
Tiež typ produktu ovplyvňuje jeho komedonitu. Čistič alebo odličovač, ktorý nechávame na pleti maximálne pár minút a potom ho zmyjeme, nemá skoro šancu napomôcť upchávaniu pórov. Naopak sérum, krém či pleťový olej, ktorý na pleti nechávame hodiny, môže upchatiu póru napomôcť.
Na internete nájdete veľa tabuliek ingrediencií a ich stupňa komedogenity, pričom stupnica sa pohybuje od 0 (nekomedogénny) až do 5 (vysoko komedogenny). Prosím, majte na pamäti, že sa nejedná o žiadne exaktné čísla a každá pleť môže reagovať na každú ingredienciu inak. Rôzne zdroje tiež môžu uvádzať rôzne stupne komedogenity toho istého oleja. Preto sa radšej riadim obsahom kyseliny linolovej a kyseliny olejovej v olejoch.
Pokiaľ ale máte zmiešanú / mastnú / aknóznu pleť, pomôže vám tento prehľad aspoň v základnej orientácii, čomu sa vyhnúť a čo naopak v pleťovej starostlivosti vyhľadávať. Ja osobne takú pleť mám a keď sa pozerám na ingrediencie nejakého produktu, nechcem, aby obsahoval nejakú zložku, ktorá má mieru komedogenity viac ako 2 (platí nielen pre oleje, ale aj pre ďalšie ingrediencie).
Stupeň komedogenity podľa odbornej literatúry