Výhody studenej sprchy a ako si na ňu zvyknúť

Studené sprchy sú čoraz obľúbenejšie medzi tými, ktorí hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie a celkovú pohodu. Hoci myšlienka vstúpiť do prúdu ľadovej vody môže znieť desivo, výhody tohto zvyku sú mnohostranné a vedecky podložené. V tomto článku sa pozrieme na výhody studenej sprchy a ponúkneme niekoľko tipov, ako si na ňu postupne zvyknúť.

 

Prečo zaradiť studené sprchy do svojej rutiny? 

 

1. Posilnite imunitný systém

Studené sprchy môžu stimulovať imunitný systém a zvýšiť produkciu bielych krviniek, ktoré pomáhajú telu bojovať proti infekciám. Štúdia uskutočnená v Holandsku zistila, že pravidelné vystavovanie tela chladu môže viesť k väčšej odolnosti voči chorobám [1].

 

2. Zlepšenie kvality pokožky a vlasov

Horúca voda môže vysušovať pokožku a vlasy, zatiaľ čo studená voda pomáha zlepšiť celkovú štruktúru pokožky. Studené sprchy môžu tiež znížiť tvorbu lupín a zanechať vlasy lesklé[2].

 

3. Zvýšenie energie a zlepšenie nálady

Studené sprchy môžu pôsobiť ako prírodný stimulant. Rýchle ochladenie tela zvyšuje srdcovú frekvenciu a zlepšuje krvný obeh, čo môže viesť k pocitu zvýšenej energie a bdelosti. Štúdia uverejnená v časopise Medical Hypotheses naznačuje, že vystavenie chladu zvyšuje produkciu endorfínov, ktoré majú pozitívny vplyv na náladu [3].

 

4. Podpora chudnutia

Studené sprchy môžu aktivovať hnedé tukové tkanivo v tele, ktoré je zodpovedné za spaľovanie kalórií na udržanie telesnej teploty. Výskum publikovaný v časopise Journal of Clinical Investigation zistil, že pôsobenie chladu môže zvýšiť metabolizmus a podporiť chudnutie [4]. To však neznamená, že studené sprchy vám pomôžu schudnúť - kľúčom je správna strava a cvičenie.

 

5. Zlepšenie krvného obehu

Vystavenie chladu spôsobuje zúženie ciev a ich následné rozšírenie pri zahriatí, čo môže zlepšiť krvný obeh. Tento proces môže byť obzvlášť užitočný pre ľudí s problémami s krvným obehom alebo pri regenerácii svalov[5].

 

 

 studené sprchy fb

 

 

 

Ako si zvyknúť na studenú sprchu?

Prechod na studené sprchy môže byť náročný, ale niekoľko jednoduchých krokov vám pomôže prispôsobiť sa tomuto návyku a postupne si naň zvyknúť.

 

1. Postupné ochladzovanie

Ak je pre vás predstava úplne studenej sprchy príliš intenzívna, začnite postupným ochladzovaním vody po teplej sprche. Každý deň znížte teplotu o niekoľko stupňov, kým sa nebudete cítiť pohodlne pri studenej sprche.

 

2. Metóda "prerušovaného chladu"

Táto metóda zahŕňa striedanie teplej a studenej vody počas jedného sprchovania. Začnite s teplou vodou, potom na 20-30 sekúnd prejdite na studenú vodu a potom sa vráťte k teplej vode. Tento cyklus zopakujte niekoľkokrát.

 

3. Krátke intervaly

Začnite s krátkymi intervalmi studenej sprchy, napríklad 10-15 sekúnd, a postupne ich predlžujte. To pomôže vášmu telu adaptovať sa na chlad.

 

4. Dýchacie techniky

Používajte techniky hlbokého dýchania, ktoré vám pomôžu prekonať počiatočný šok z chladu. Napríklad technika Wim Hof zahŕňa hlboké nádychy a pomalé výdychy, ktoré vám pomôžu stabilizovať srdcovú frekvenciu a upokojiť myseľ [6].

 

5. Meranie pokroku

Sledujte svoj pokrok a zamerajte sa na pozitívne výsledky. Zaznamenávajte si, ako sa cítite po studenej sprche, a sledujte, ako sa vaše telo a myseľ prispôsobujú tomuto novému návyku.

 

Záver

Studené sprchy môžu mať celý rad zdravotných výhod, od posilnenia imunitného systému až po zlepšenie nálady a energie. Prechod na tento zvyk môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a postupnými krokmi sa môžete stať majstrom studených spŕch. Vyskúšajte tieto tipy a zistite, ako tento jednoduchý, ale účinný rituál môže zlepšiť vaše zdravie a celkovú pohodu.

 

[1] Buijze, G. A., Sierevelt, I. N., van der Heijden, B. C., Tuinebreijer, W. E., & Roa, J. C. (2016). The effect of cold showering on health and work: a randomized controlled trial. PLoS One.

[2] Journal of Investigative Dermatology. (2015). Mechanisms of skin aging and the effects of cold exposure on skin.

[3] Shevchuk, N. A. (2008). Adapted cold shower as a potential treatment for depression. Medical Hypotheses.

[4] van der Lans, A. A., Hoeks, J., Brans, B., Vijgen, G. H., Visser, M. G., Vosselman, M. J., ... & van Marken Lichtenbelt, W. D. (2013). Cold acclimation recruits human brown fat and increases nonshivering thermogenesis. Journal of Clinical Investigation.

[5] Dugue, B., & Leppanen, E. A. (2000). Adaptation to cold water immersion in humans: a series of studies on the effects of uncoupling protein 1, brown adipose tissue and nonshivering thermogenesis. European Journal of Applied Physiology.

[6] Kox, M., van Eijk, L. T., Zwaag, J., van den Wildenberg, J., Sweep, F. C., van der Hoeven, J. G., & Pickkers, P. (2014). Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans. Proceedings of the National Academy of Sciences.