Mohlo by vás zaujímať:
Čo je hydrolát
Hydroláty vznikajú ako vedľajší produkt pri parnej destilácii esenciálnych olejov ale samy žiadne silice neobsahujú. Navyše vo väčšine prípadov vonia úplne inak než získaný esenciálny olej. Vďaka svojmu vzniku hydroláty obsahujú množstvo bioaktívnych látok z celej rastliny a majú jemnejšie a komplexnejšie účinky než samotný esenciálny olej.
Hydroláty získavame väčšinou parovodnou alebo vodnou destiláciou z bylin, kvetin a drevín. Hydroláty bývajú „druhotným“ produktom pri destilácii esenciálnych olejov. Obsahujú vo vode rozpustné látky z rastlinného materiálu, ktorý je destilovaný. Nejedná sa o esenciálny olej, pretože ten nie je vo vode rozpustný. Aj preto každy liter hydrolátu údajne obsahuje 0,05 – 0,2 mililitru esenciálneho oleja.
Čistým prírodným hydrolátom vyrobených destiláciou sa niekedy hovorí aj kvetinové vody, alebo aj hydrosoly. Hydroláty sú bez konzervantov a alkoholu. Tradične sa používajú v kozmetickom priemysle pre ošetrenie pleti – nahradzujú pleťovú vodu, používajú sa aj namiesto destilovanej vody v parfémoch alebo pleťových krémoch.